1kW SWR SONDA

Od OLáckých dob jsem se neúspěšně snažil dát dohromady trochu schopnější SWR měřák – tedy aby hodnoty měřil a ne jen indikoval a byl pokud možno frekvenčně nezávislý alespoň v rozsahu KV. Tehdy se nic koupit nedalo, tak nezbylo než laborovat doma. V roce 1998 jsem si koupil za 5000Kč profi SWR měřák na inzerovaný 3kW, nicméně velmi brzy se z něj na 80M začalo i při 1KW kouřit, takže ani tudy cesta nevedla.
Následně jsem zkoušel SWR sondu dle F1FRV, i když jsem ji postavil přesně podle návodu a se stejnými součástkami, tak sice při 1KW nehořela, ale o frekvenční nezávislosti nešlo vůbec mluvit (i když autor na svém webu tvrdí pravý opak) Nakonec jsem našel zajímavý design od N8LP, který obsahoval podrobný popis symetrické sondy s dvěma toroidy, které vypadalo, že by mohlo splnit oba požadavky (výkon, kmitočtovou nezávislost).

Realizovaná sonda
Sonda

Sonda využívá jádra FT 114-61, které není uplně jednoduché v ČR sehnat, ale výsledek stojí zato. Sonda dává v celém rozsahu KV naprosto konstantní napětí, problem trochu nastavá až na 50MHz, ale tam není určena. Symetrické zapojení umožňuje i přehodit vstup za výstup a sonda se chová stejně, to se mi s jinými zapojeními take nepodařilo… Místo teflonového středu do toridů jsem uřízl kousek plastového “eurošpuntu” z láhve od vína a není s tím v provozu žádný problem. Originální design počítá se zatěžovacími SMD odpory,nicméně ty se mi zde, ani v USA nepodařilo sehnat, nahradil jsem je klasickými 5W 50ohm odpory – zde je možná příčina zhoršení parametrů nad 30MHz, pokud někdo najdete jejich zdroj, tak dejte vědět!

Sonda spolu s kopií SWR Mega (OK1DXD)
Komplet

Takže závěrem všem, které trápí podobný problem směřením SWR doporučuji investovat pár stokorun do toroidů a zkusit tohle řešení!

73 de OK1DXD
ok1dxd@seznam.cz

Inspirace:
Popis měřiče LP100A
Návod k sestavení sondy