Transceiver Yaesu FT2000

Před několika měsíci jsem zaobstaral 2nd hand transceiver Yaesu FT2000. Jelikož mám v úmyslu v novém QTH vybudovat plnohodnotný hamshack a přitom chci ponechat ve starém QTH vše podstatné, byla zde potřeba dalšího transceiveru v kategorii "solidní průměr".

Standarty jsou pro mne modely Kenwood TS850SAT (staré QTH) a Yaesu FT1000MP (kolektivka), čili budu povětšinou srovnávat s nimi - oba patřily ve své době do této kategorie. Předem chci říci že na TS850 dodnes nedám dopustit, pokud bych si odpustil některé "moderní nezbytnosti" tak by z hlediska KV provozu vyhověla i zde - ale jelikož jsem především technik, zvítězil zájem o nové věci.

FT2000 lze charakterizovat těmito body:
  • KV pásma plus 50 MHz
  • Solidní stolní provedení, 100W
  • Zabudovaný zdroj s možností provozu z 13.8V
  • Automatický anténní tuner
  • Druhý přijímač pro současný poslech na stejném pásmu
  • Zabudovaný elektronický klíč a voice dávač (papoušek)
  • Výrobce umístil všechny podstatné ovládací prvky na přední panel
  • Netřeba obstarávat další filtry (snad jen filtr pro subRX)
  • Esteticky hezký kus nábytku

  • Srovnání s Kenwood TS850


    Fakticky srovnání analogové a současné digitální koncepce. TS850 provozuji s instalovanými filtry z mého pohledu v optimální konfiguraci: 500 Hz CW filtr na obou MF, s možností přejít na 250 Hz filtr na 8 MHz MF. FT2000 kromě roofing filtru provádí veškeré zpracování signálu (filtrování, detekce - mluvím o hlavním RX) digitálně s pomocí DSP. To dovoluje postupně měnit šíři pásma , fakticky si lze nastavit vše co si člověk vzpomene - první dojem kouzelný. Nicméně jakmile jde člověk hlouběji, zjistí že to přeci jen není tak slavné. Především se jedná o impulsní charakteristiku filtru, lidově řečeno zvonění. Jak vyplývá z teorie, pokud má filtr příliš ostré boky nastává problém - tvaruje i přijímaný signál což se projevuje zkreslením značky, něco jako klixání, prostě člověk cítí že to není ono - když se přejde na jiný širší či měkčí filtr, signál se vyčistí. Naštěstí výrobce má v menu položku kterou lze nastavit strmost filtru, čili jsem zvolil menší strmost. Stop band je i tak solidní, a ostré boky rád obětuji za čistý poslech. Další kapitola je AGC. Ač dnešní DSP využívá AD převodníky s velkým dynamickým rozsahem, přesto je zdá se stále strašákem výrobců překročení jeho rozsahu a proto používají velmi krátkou nástupní časovou konstantu. Přiznám se že mi to nesedí, klasika je na poslech příjemnější. Sice v menu lze nastavit AGC z mnoha pohledů (3 typy dle rychlosti, pro každý sestupná časová konstanta a hold time), ale z mého osobního pohledu jsem si zde nastavil spíše jen kompromis namísto optima.
    Další věcí co mi jaksi vadí je šum "out of filter", tedy konkretně pokud si nastavím 500 Hz filtr tak slyším v pozadí bílý šum v celém rozsahu nf frekvencí, tedy i mimo filtr. I dkyž jsou rádia který mají tento šum ještě silnější než FT2000, je přeci jen výrazně slyšitelnější než u TS850. Přemýšlím jak se ho zbavit - sice při příjmu slabých CW signálů moc nevadí, ucho si slabý signál vytáhne, ale unavuje to - je to zbytečný zvuk přicházející do ucha. Možností je několik - buď další filtr na výstupu TCVRu (např. klasika LC či i aktivní) či prostě jen sluchátka která mají charakteristiku takovou že hlavně hodně vysoké kmitočty již nezvládají - dnešní HiFi sluchátka jsou zde spíše jen na obtíž.
    Co se citlivosti týče je FT2000 zcela v pohodě a na úrovni doby; pokud se používá jen trošku funkční anténa tak základní šum přijímače je dostatečně pod šumem z ní, i u TS850 šlo toto říci. FT2000 má možnost aktivovat další vstupní selektivitu, označovanou jako VRF. Vlastně je to další laděný obvod přímo na vstupu jež je přelaďován procesorem a lze si jej i ladit ručně potenciometrem z předního panelu. Po pravdě v mích podmínkách kdy v okolí nemám žádný silný out of band vysílač a nejbližší HAM bydlí odsud více jak 10km tak nemohu posoudit. Toto může být ale šikovně v případě vysílání v nějaké multi kategorii - více vysílačů na podstatně odlišné freq v těsné blízkosti. Neposuzuji, nepoužívám (zatím). FT2000 nabízí možnost přepínat mezi 3 roofing filtry na což si pochopitelně TS850 nehraje. Po pravdě, zatím co jsem zkoušel poslech tak jsem nezaznamenal příliš rozdíl, nicméně v závodech tam mám prostě ten nejužší a hotovo.
    Jinak ovšem FT2000 vítězí co se týče ergonomie a vybavenosti na plné čáře. Především je zde samostatný mode AFSK, u TS850 se muselo jet přes SSB a při přechodu mezi těmito módy měnit nastavení mnoha ovládacích prvků popř. přehazovat konektory. Další velké plus je výběr pásma - namísto UP / DOWN systému má FT2000 samostatné tlačítko pro každé pásmo, a dokonce na daném pásmu uchovává 3 sety nastavení, čili lze tak snadno rychle přecházet např. mezi CW a SSB částí pásma. Dále i výběr filtrů - když pominu různé šíře pásma kde je nabídka FT2000 nesrovnatelně lepší (jasně, s DSP je to hračka...) ale především výběr filtru se provádí jedním potenciometrem - na jednu stranu siřší, na druhou užší, paráda, ne systémem rotačních menu jako u TS850. Filtr si zvolím ve zlomku sekundy a nemusím 4x mačkat tlačítko během čehož je obvykle příjem problematický. Snad jen jediný problém je v tom že tento potenciometr je společný pro všechny módy čili dost často je nutné při změně módu jej přestavit - naštěstí v menu jsou konfigurovatelné šíře pásma odpovídající střední poloze potenciometru pro každý mód. Ale správně zde měl být inkrementální snímač a ne potenciometr...
    V rámci DSP filtrování nabízí FT2000 hromadu dalších možností. Začnu od té běžnější - notch filtr. TS850 má tot také, realizované na mf kmitočtu a laděný potenciometrem. FT2000 nabízí stejnou funkčnost (navíc 2 potenciometry pro hrubé a jemné nastavení). Navíc je ale už možnost si konfigurovat Q tohoto notch filtru (jinak řečeno jak je ostrý). Dále pak je tu ještě automatický notch, který nemá u TS850 ekvivalent a který si najde rušící nosnou sám. Nepoužívám často, ale umí maká ke spokojenosti. Dále je u FT2000 "omezovač šumu", DNR. Osobně mám k podobné věci obecně negativní postoj, jednak jsem zatím nikde nedostal do ruky DSP jež by skutečně vytáhlo signál lépe než to dovede lidské ucho a pak především - popírá to fyzikální zákony (co je jednou v šumu je tam navždy, něco jako zákon zachování energie). Vlastně DNR jsou z principu jen adaptivní filtry jež se umí adaptovat na přijímaný signál a tak jej subjektivně "vylepšit" tím že se ořeže šum tam kde signál není (ale to ucho umí také). Smutný je fakt že tato adaptace začne slušně fungovat až když je signál dostatečně nad šumem ale v tom okamžiku je již DNR vlastně zbytečné... Budiž, DNR tam je a ať si ho používá kdo chce. FT2000 umí i jednu novinku, tzv. contour filtr. Po zapnutí lze na fitru v propustném pásmu vytvořit jakýsi hrb, a to jak směrem dolů (vlastně rejekce) tak směrem nahoru (zvýraznění), definuje se to v menu a tento hrbol lze knoflíkem přelaďovat. Tato věc se mi docela zalíbila, s tím že jsem si nakonfiguroval mírné zvýraznění a ladím si ho na kmitočet který je mi pro CW nejpříjemnější. Pomáhá to vytahovat signály jak z QRM tak pileupu. Čili kuriozně shrnuto já nakonec pro příjem nepoužívám dle teorie nejkrásnější obdélníkový filtr a nejen že si vybírám ten s pozvolnějšími okraji, dokonce cíleně deformuji chrakteristiku v propustném pásmu! DSP dovede "vylepšovat" i kvalitu vysílaného SSB signálu, vlastně je tam jakýsi ekvalizér. Nejsem nadšenec SSB, rovněž tak se nevyžívám v posuzování líbivosti modulací, to přenechám jiným. Nicméně FT2000 to dovede, TS850 má jen tlačítko kterým lze provést skokem korekci k vylepšení průraznosti (prakticky to mám pořád zapnuté a za roky provozu jsem na tlačítko nesáhl). Jiná věc je co se kompresoru týče, ten pochopitelně oba TCVRy mají k dispozici.
    Na okraj slovo k DSP a vůbec softwarovému vybavení FT2000. Toto lze v transceiveru aktualizovat již přímo z PC bez nutnosti výměny EPROM či tak, což starší TCVRy neumí. Na druhou stranu - Yeasu "předvedly" za poměrně krátkou dobu existence FT2000 celou řadu upgrade což vůbec nesvědčí o solidnosti výrobce. Nejprve je třeba skkutečně software vymakat a teprve poté jej pustit do světa, a ne honem něco splácat a pak opravovat jen chyby poté co se ozvou zákazníci. Krapet mi to připomíná přístup jednoho softwarového gigantu, i když u něj jsme si na podobný přístup již zvykli. Zde se prodává hardware a tam tak často na upgrade zvyklí nejsme. Nicméně positivem je že Yaesu se snaží něco vylepšit i nadále.
    Další šikovné ovládací prvky jsou u FT2000 přímo na panelu - síla signálu CW příposlechu (u TS850 fixní úroveň, nutno nastavit interně), jen trošku škoda že tento potenciometr je společný pro všechny módy (ale moc to nevadí, i tak plus); dále pak zpoždění VOXu (společné i pro CW, u TS850 na zadním panelu). FT2000 má standartně zabudovaný voice keyer (papoušek), zatímco do TS850 je třeba přidat modul DRU2 (který léta provozuji). Zabudovaný elbug (v obou TCVRech i paměťový) je bohužel typu B a nelze jej nijak nastavit na A které mi lépe vyhovuje (pro dokreslení, typ B obsahuje paměť která způsobí že když např probíhá vysílání čárky a já krátce klepnu do tečky tak že po čárce to odvysílá i tu tečku zatímco typ A ji ignoruje). Čili raději používám externí elbug (pochopitelně homemade) a interní max. jako paměťový klíčovač na CQ. Co se kvality QSK u FT2000 týče, je mizerná, poslouchat při vyšší rychlosti mezi tečkami se vůbec nedá a navíc příposlech při vysílání je "vylepšen" jakýmsi klixáním takže telegrafisty jež QSK rádi FT2000 rozhodně sklame - TS850 je na tom podstatně lépe. Navíc TS850 má na předním panelu tlačítko kterým lze QSK zapínat a vypínat zatímco u FT2000 je to v menu (autoři asi dobře věděli že se jim QSK napovedlo tak ovládací prvek kterým se aktivuje raději pěkně ukryli). Jinak ale FT2000 má jednu vymoženost, a to konektor pro klíč jak zepředu i zezadu ale co především - pro každý konektor se mohu rozhodnout zda je na něj připojený klíč nebo pastička (zda použít interní elbug) a to nezávisle s nastavením v menu! Fajn věc, opravdu šikovné pokud používám klíčování z PC a současně i interní elbug. TS850 toto dovede jen za cenu modifikace.
    Samozřejmě velkým plusem FT2000 je i přítomnost pásma 50 MHz, což je sice dnes u KV TCVRů již samozřejmost ale TS850 do té kategorie ještě nespadá.
    Velmi milou věcí je u FT2000 to že při manipulaci s ovládacími prvky jež nastavují nějaký kvantifikovatelný parametr se jeho hodnota přímo zobrazí na displeji (např. VOX časové zpoždění v msec, výkon ve W apod.)
    Co se druhého přijímače týče je to bez diskuse - TS850 nic takového nemá. Po pravdě tento přijímač se zase tak často nevyužívá - nejspíše asi jen pro prohledávání pileupu při split provozu (dopouručuji instalovat dodatečný krystalový filtr, 2nd RX je klasika, bez DSP). Je omezený tím že funguje jen ve stejném pásmu a se stejnou RX anténou jako hlavní RX (což je fakt škoda), z jasných důvodů - oba RXy používají společnou vstupní pásmovou propust. Perlička je že autoři uvádějí v manuálu jak je zajímavé si poslechnout jednu stanici z dvou RX antén a pustit si do jednoho ucha signál z jedné a do druhého z druhé - přičemž tohle jaksi je v originále bez modifikací nemožné :-). Nicméně ovládací prvek druhého RX má i další funkci, a to nastavování kmitočtu druhého VFO. Předpokladem je pochopitelně že je tento kmitočet trvale zobrazován na displeji, což FT2000 dělá. Jinak řečeno, split provoz s TS850 je krapet složitější.
    FT2000 má jednak 2 výstupy na vysílací antény a navíc i vstup pro RX anténu - TS850 má jen jeden anténní konektor a tečka, kdo chce víc musí provést modifikaci (nejlépe je rozpojit RX cestu a vyvést oba konektory na zadní panel). FT2000 umožňuje i další vynález, jež jsem netestoval. Jedná se o další dodatečnou selektivitu na vstupu RX realizovanou s pomocí rezonančního obvodu s vysokým Q jež je dálkově laděn pomocí povelů z procesoru. Tahle hračka se připojuje na zadní panel a stojí nemalý peníz - pro mne zhola zbytečné. Je otázkou zda by se daly nějak použít konektory pro ní, i když výrobce před tím silně varuje. Je to lákavé... Jinak ovšem TS850 není nic slavného co se týče odolnosti proti signálům z jiného pásma (vysílání v multi kategorii. Naštěstí se tohle dá snadno vyřešit modifikací a externím preselektorem, např. známým BCC modelem.
    Anténní tuner je automatický v obou TCVRech. Drobné odlišnosti zde jsou: u FT2000 se provede před začátkem ladícího procesu změření základního PSV antény a pokud je horší než 3 tak TCVR prostě tuner odstaví a prohlásí že PSV je příliš špatné a ani se nepokusí anténu doladit. Naproti tomu TS850 to zkouší vždy. Důsledek: u FT2000 se výrobci maximálně jistili aby nemohlo dojít k vypálení TCVRu z důvodu špatného PSV antény a tak to prostě nedoladí i v případech kdy by to tuner jistě zvládl (například doma mám dipol střižený do CW části pásma 80m který má na 3.8 MHz PSV horší jak 4, čili tam už prostě nedoladím a tečka). U TS850 je zodpovědnost více na operátorovi, aby věděl co jde. Po pravdě za téměř 20 let používání jsem na tuneru neměl jedinou závadu. Jinak v obou případech je tuner realizován s otočnými kondenzátory laděnými motorem, přičemž v FT2000 je tento pohon velmi tichý, prakticky si ho nevšimnete, u TS850 je motor znát. Nicméně při srovnání s TCVRy jež používají relátkový tuner (FT950,...) je samotný ladicí proces krásně tichoučký, když se relé rozjedou je to fakt rachot...
    FT2000 již obsahuje Canon konektor pro připojení k PC na úrovních RS232 (TS850 potřebovala pro toto ještě převodník úrovní). Dálkové ovládání bylo u FT2000 domakáno téměř do maxima. Yaesu nabízí volně program který po startu zobrazí přední panel transceiveru se všemi ovládacími prvky a ty lze též z PC ovládat! Kouzelná hračka, hezké, prakticky užitečnost sporná. Bohužel Yaesu co transceiver to odlišnost v komunikačním protokolu, čili pokud používáme nějaký contest log, raději si zkontrolujte zde ten podporuje FT2000. Naproti tomu protokol u Kenwood rádií byl již od prvních typů navržen koncepčně, takže zde problém nebývá, stačí prostě zapnout Kenwood protokol a fakticky jakýkoliv Kenwood model komunikuje.
    Měřák. TS2000 má jediný klasický ručkový měřák který při příjmu ukazuje sílu signálu a při vysílání se mohu zvolit funkci. Naproti tomu TS850 má 2 indikátory rešené jako stupnice z bodů - při vysílání jedna vždy zobrazuje výkon a druhá je přepínatelná. Já osobně preferuji aby ukazovala SWR. No nevím, já zde zásadně více oceňuji více informací než líbivý klasický měřák, takže FT2000 má u mne za to mínus.

    Čili v bodech - nejdříve plusy pro FT2000:
  • Zabudovaný síťový zdroj
  • Navíc pásmo 50 MHz
  • Navíc druhý přijímač
  • Daleko širší výběr filtrů, od vstupu až po mf-nf
  • Optimální pro AFSK digitální módy
  • Ergonomicky daleko lepší
  • Na panelu i ovládací prvky jež u TS850 na panelu nejsou
  • Jednodušší split provoz (nastavování freq, přepínání VFO)
  • Optimální konektory pro CW
  • Více anténních konektorů a možností
  • Lepší notch filtr
  • Interface k PC již s RS232 konektorem


  • A teď plusy pro TS850:
  • Lehký, malý
  • Nutno instalovat dodatečné filtry
  • Poslech příjemnější, i přes absenci DSP
  • Měřák praktičtější - více informací
  • Plné QSK
  • Beproblémové ovládání TCVRu z PC i se starými programy
  • Léty vyzkoušená klasika, povedený typ
  • Po doporučených modifikacích zvládne i náročnější nasazení
  • Srovnání s Yaesu FT1000MP


    Tyto modely jsou si již daleko bližší, proto stručněji.
    K tomu aby FT1000MP pořádně poslouchala potřebuje řadu filtrů dokoupit, u 2000 je to již "v ceně". Nemohu si odpustit jeden detail související s přepínáním filtrů: u FT1000MP se sice dá volit pořadovaná kombinace rychleji než u TS850, ale zase je tam jedna dost nemilá věc - při každém přepnutí se ozve lupnutí, Smetr povyskočí a než to AGC zase uvede do normálu obvykle jedno písmenko při CW uteče. Dá se s tím žít, ale příjemné to není. Přeci jen u 2000 je přepínání filtrů "bezklixové".
    FT1000MP patří mezi rádia s relátkovým tunerem, čili při spuštění ladícího procesu se ozývají zvuky podezřelé, nicméně oproti např. FT950 zase ne tak hlasité. Podobně jako všechna starší rádia i FT1000MP se snaží doladit co to jde a kapituluje až poté co to nejde (to jest nestahuje trenky daleko před brodem jako FT2000).
    FT1000MP nemá další dodatečnou selektivitu na vstupu, jak co se týče VRF i nové vymoženosti s optional externím preselektorem. Jak jsem již uvedl výše, vzhledem k mému QTH toto není kritické. Ale co jsem mohl sledovat chování rádií v závodech v kategorii multi tak je FT1000MP daleko ochotnější snášet QRM z dalšího bandu než TS850, povětšinou další preselektor netřeba.
    Subjektivně mi připadá FT1000MP jako méně odolná (větší náchylnost k intermodulaci při silných signálech v bezprostřední blízkosti) než např. TS850 - neměřil jsem to, jen celkový dojem. Ale něco na tom asi bude. Rozhodně však u FT1000MP platí to že výrobce sází na AGC - toto má daleko více snahu dát signály do lajny než TS850. Což může být někdy příjemné v závodech - nemusím tak často sahat na knoflík regulace VF zesílení (mimochodem u FT1000MP hodně blbě umístěný) a ani nejsilnější stanice mi neurve uši, ale ztrácí se dojem dynamiky pásma - vše je stejné. Jak jsem již předeslal, pro DX práci mi toto ne příliš vyhovuje, jsem daleko raději když se mi AGC "neplete do práce" a VF citlivost si reguluji ručně. Řekl bych že i v tomto ohledu je FT2000 krapet před FT1000MP.
    DSP - zde stojí FT1000MP mezi dalšími dvěma modely. DSP již zde je, ale klasika na NF, nikoliv na MF kmitočtu jako u FT2000. Osobně jsem mu příliš na chuť nepřišel, rozhodně se ve srovnání s FT2000 obsluhuje daleko hůře a i jinak žádná sláva - pokud mám FT1000MP vybavenou filtry mohu DSP klidně vypnout. Snad jen pomůže co se týče "out of band" šumu, viz výše. U FT2000 již prostě DSP není dodatečný filtr" jako u FT1000MP, ale klíčový prvek.
    Propojení s PC je u FT1000MP a FT2000 stejně bezproblémové, snad jen možností dálkového ovládání je u 2000 víc.
    Pro digitální módy je již i FT1000MP docela kvalitně vybavena, není co dodat - tak to má být.
    Zmínil bych jednu závadu s níž jsem se setkal u více kusů FT1000MP a která snad u 2000 není - občas se stane že při manipulaci s knoflíkem RIT nastavení offsetu skokem hupsne třeba i o 1 kHz do strany, takže pokud člověk nesleduje ´údaj na displeji má problém. Nevím čím to je, zda vadným inkrementálním snímačem či software, ale je.
    Je ale jeden zásadní rozdíl mezi oběma modely a to jsou klixy. FT1000MP je světoznámá tím že klixá a to dost - závada známá od prvních modelů s kterou se výrobce nebyl schopen vyrovnat. Mnoho amatérů dělalo úpravy na zlepšení, dokonce Inrad nabízí k tomu sadu součástek i s návodem, trochu se to vylepší ale poád to není ono. Naproti tomu FT2000 je snad již v pořádku - dokonce lze přes menu nastavit strmost hrany CW signálů dle vlastní libosti a to ve 3 stupních. Kontroloval jsem to na osciloskopu, opravdu to funguje! Osobně z ohledu k ostatním používám tu nejpomalejší hranu a zatím si nikdo nestěžoval na špatně čitelný signál a to i přesto že jezdím QRQ docela rád.
    Co se druhého přijímače a split provozu týče jsou si obě rádia hodně podobná, obsluha je fakticky shodná. Osvědčilo se, není co dodat.Snad jen FT2000 má navíc "odkoukané" tlačítko z TS850 kterým se dá mžikově poslechnout hlavním RXem na vysílacím kmitočtu. Raději ale k tomu použiji druhý RX.
    FT2000 má zabudovaný paměťový elbug a rovněž voice keyer (papoušek). Naproti tomu mladší brácha má jen obyčejný elbug, a pokud chci voice keyer musím si dokoupit externí krabičku s tlačítky.
    Je i řada dalších drobných nepodstatných detailů kde je znát že FT2000 je o kousek dále, i když to není nic zásadního (např. již zmíněná funkce zobrazující numericky hodnotu některých ovládacích prvků když s nimi manipuluji)

    V bodech - plusy pro FT2000:
  • Netřeba dokupovat další filtry
  • Pásmo 50 MHz
  • Spolehlivý RIT
  • Neklixuje tolik
  • Integrovaný voice a CW memory keyer


  • Plusy pro FT1000MP:
  • V závodech příjemnější na poslech (samozřejmě ofiltrovaná)
  • Měřák dvojitý (jako u TS850) digitální, ne jen jedna rafika
  • Shrnutí

    Jak se dalo očekávat nejvzdálenější jsou si FT2000 a TS850, naproti tomu FT1000MP je s FT2000 přeci jen bližší příbuzný. TS850 je již 20 let stará hračka, kupodivu ale ne stoprocentně překonaná novinkami. V mnoha ohledech bych dokonce i TS850 stále preferoval, a to především pro to nejpodstatnější - jak poslouchá. Samozřejmě, je to subjektivní, věc zvyku atd., ale... Jsem si kdysi zkusil položit otázku jak by asi vypadal TCVR jež by vyhovoval co největšímu procentu HAM populace a neměl zbytečné běžně nepoužívané funkce. Skoro si myslím že k němu má TS850 nejblíže. Samozřejmě není zájmem výrobců dělat jednoduchý model jež vyhovuje většině - pak by si jej každý obstaral a jaksi neměl touhu kupovat další jejich novinky (po pravdě, pokud si srovnáte pokrok elektroniky v kategorii TCVRů s pokrokem v jiných oblastech elektroniky tak tempo je rozhodně podstatně pomalejší - co skutečně převratného nám v posledních 20 letech výrobci nabídli?). Nicméně, i já si rád pohraji s hromadou zbytečností, chlapečkové mají rádi různé hračičky i když jejich užitečnost je sporná...